خانه / دسته‌بندی نشده / پدیده‌ ی جالب “اثر آمازون” مانع افزایش تورم به ۲ درصد در آمریکا !

پدیده‌ ی جالب “اثر آمازون” مانع افزایش تورم به ۲ درصد در آمریکا !

ایالات متحده امریکا که یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیاست، سالیانه ۲ درصد تورم دارد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی، کمپانی آمازون و سیاست‌های فروش آن را عاملی برای جلوگیری از افزایش تورم آمریکا به بالای دو درصد عنوان می‌کنند. علت این رویداد، پدیده ای به نام اثر آمازون است.

فدرال رزرو با وجود تلاش‌های فراوان نتوانست میزان تورم در آمریکا را ۲ درصد نگه دارد و از این‌رو تورم آمریکا طی سال‌های پس از ۲۰۱۲ همواره پایین‌تر از دو درصد بوده است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، همانطور که تورم بالا می‌تواند قدرت خرید عمومی را کاهش دهد و جامعه را در اتخاذ تصمیمات بلند‌مدت اقتصادی دچار مشکل کند، نبود تورم نیز منجر به کاهش مداوم قیمت‌ها می‌شود که نتیجه‌ی آن کاهش دستمزدها است؛ از این‌رو فدرال رزرو معتقد است که باید تورم هرچند اندک وجود داشته باشد تا یک سیستم اقتصادی بتواند از مشکلاتی که به دلیل تورم زیاد یا نبود تورم ایجاد می‌شود، در امان بماند.

همانطور که اشاره کردیم، با وجود تلاش‌های فدرال رزرو برای نگه داشتن تورم روی ۲ درصد، این نهاد اقتصادی موفق نشد به این مهم دست پیدا کند. بر اساس آمارهای اقتصادی ارائه‌شده، نرخ تورم پس از سال ۲۰۱۳ تا به امروز در کشور آمریکا زیر ۲ درصد بوده و قیمت اجناس آنطور که فدرال رزرو در نظر داشت افزایش پیدا نکرده است.

پدیده اثر آمازون

کوین کلیسین، یکی از اقتصاددانان فدرال رزرو در سنت‌لوئیس، آمازون را علت اصلی پایین بودن میزان تورم از آنچه این نهاد در نظر دارد عنوان کرده است.

کلیسین نتایج تحقیقاتی را به اشتراک گذاشت که بر اساس آن، آمازون و سایر فروشگاه‌های اینترنتی با پایین نگه داشتن قیمت‌ها دلیل اصلی پایین بودن تورم هستند. بر اساس آنچه اعلام شد، آمازون و سایر فروشگاه های آنلاین به دو دلیل از بالا رفتن تورم جلوگیری می‌کنند. اولین دلیل فروش کالاها و اجناس با قیمت پایین است. استفاده از فرایند‌های کاملا خودکار و انبارهای بسیار بهینه را باید دلیل اصلی پایین بودن قیمت خواند. عامل دوم، فشاری است که آمازون به خرده‌فروشان سنتی برای پایین نگه داشتن قیمت‌ها وارد می‌کند. این فشار غیر مستقیم است؛ به‌طوری‌که این خرده‌فروش‌ها برای باقی ماندن در چرخه‌ی رقابت دست به چنین اقدامی می‌زنند.

فدرال رزرو حتی نامی برای این پدیده که در واقع پایین بودن تورم است در نظر گرفته که همان پدیده‌ی ” اثر آمازون ” است.

کلیسین با ارائه‌ی یک نمودار دیگر نشان داده است که چگونه پایین بودن تورم به دو عامل دیگر بستگی دارد. این عوامل شامل افزایش سهم فروشگاه‌های آنلاین در میزان خرده‌فروشی کلی در کنار کاهش قیمت کالاهای مصرفی است.

پدیده‌ ی جالب "اثر آمازون" مانع افزایش تورم به ۲ درصد در آمریکا !

قیمت پایین اصلی‌ترین سیاست آمازون در مورد فروش از اولین روز فعالیت این کمپانی بوده است. آمازون کار خود ابتدا با کاهش قیمت کتاب‌هایی که به فروش می‌رساند، آغاز کرد. پس از آنکه آمازون فروش سایر اقلام را نیز به لیست کالاهای فروشی اضافه کرد، سیاست کاهش قیمت همچنان سرلوحه کار آمازون قرار داشت.

فروشگاه‌های آنلاین برای افزایش فروش خود با قیمت‌های نازل، مفاهیمی نظیر دوشنبه‌ی سایبری را نیز وارد فرهنگ خرید قبل از سال نوی میلادی کرده‌اند که هدف آن ترغیب مردم و کاربران برای خرید به‌صورت آنلاین است. خرده‌فروشی‌های آنلاین که بزرگ‌ترین آن‌ها آمازون است، به اندازه‌ای قدرت دارند که می‌توانند سیاست‌های پولی تعیین‌شده توسط نهادهای مسئول را به چالش بکشند. هرچند در کشورمان نیز شاهد رشد روز افزون فروشگاه‌های آنلاین هستیم؛ اما عملکرد این فروشگاه‌ها فاصله‌ی زیادی با همتایان خود دارد و این تفاوت در برگزاری کمپین‌هایی نظیر جمعه‌ی سیاه بیش از پیش مشهودتر می‌شود.

درباره‌ی تیم تولید محتوای لجستیک نیوز

تجارت و اقتصاد کشور در حال گذراندن دوره ای است که میبایست برای موفقیت خود را با علم و تخصص روز دنیا همراه کند. از این رو تیم لجستیک نیوز گرد هم آمدند تا با ارائه مطالب علمی و تخصصی در مورد صنعت لجستیک به تجارت کشور کمک کنند و راهنمای علاقه مندان و فعالان این حوزه باشند. این تیم متشکل از تمام کسانی است که علاوه بر علاقه مندی دارای تجربیات بسیار در این زمینه می باشند.

همچنین ببینید

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

ups شرکت فعال در زمینه عملیات لجستیک ، در جهت بهبود عملیات و افزایش ظرفیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *