خانه / دسته‌بندی نشده / لجستیک هسته اصلی در عملیات های امدادرسانی

لجستیک هسته اصلی در عملیات های امدادرسانی

بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، طوفان و … تلفات مالی و جانی زیادی را به دولت ها و جوامع وارد می کنند. لجستیک امدادرسانی نقش مهمی در هنگام بروز اینگونه اتفاقات و بحث امداد رسانی دارد.

یکی از مسائل مهمی که در سال های اخیر در تمام کشورها و از جمله ایران به آن پرداخته شده، مسئله مدیریت بحران است. مدیریت بحران را می توان قانون و قاعده ای برای جلوگیری و یا مواجه شدن با ریسک های احتمالی وقوع هر بحران طبیعی و غیرطبیعی تعریف کــرد. در واقــع مدیریت بحران مجموعه ای از فرایندها را، قبل، حین و پس از وقــوع هر بحران پیش بینی و برنامه ریزی می کند تا بتواند تا حد ممکن از تلفات مالی و انسانی هر بحران جلوگیری کند و یا آن ها را کاهش دهد. هر نظام مدیریت بحران شامل یک چرخه با چهار فاز مختلف است که عبارتند از پیشگیری و کاهش، آمادگی، پاسخ و بهبود.

لجستیک هسته اصلی در عملیات امدادرسانی

نقش لجستیک در عملیات امدادرسانی در هنگام وقوع بلایای طبیعی

لجستیک هسته اصلی هر عملیات امدادرسانی است. به ویژه لجستیک امدادرسانی توجه زیادی را در سال های اخیر به خود جلب کرده است. موسسه فریتز که در زمینه لجستیک امدادرسانی در فرانسیسکو فعالیت می کند، لجستیک امدادرسانی را به صورت زیر تعریف می کند:

( فرآیند برنامه ریزی، پیاده سازی و پایش جریان و ذخیره ی مؤثر و با  هزینه ی مناسب کالا و مواد و همچنین اطلاعات مرتبط، از نقطه ی ارسال تا لحظه ی رسیدن آن ها به دست مصرف کنندگان برای کاهش و التیام درد افــراد حــادثــه دیــده. ایــن عملیات دامــنــه ای از فعالیت ها همچون آمادگی، برنامه ریزی، تدارکات، حمل و نقل، انبارداری، رهگیری و ردیابی، و ترخیص گمرکی را شامل می شود.)

در واقع فعالیت های شمرده شده در تعریف بالا، همگی جزو فعالیت های اصلی در دو فاز آمادگی و پاسخ از چرخه ی مدیریت بحران هستند. میزان و حجم فعالیت های لجستیکی در این فاز به حدی است که تقریبا ۸۰ درصد از فعالیت های امدادرسانی را شامل می شود.

در یک عملیات امدادرسانی، کالاهای امدادی باید به مقدار کافی و بلافاصله بعد از وقوع زلزله توزیع شوند. یک مشکل اساسی که معمولا بعد از وقوع زلزله ایجاد می شود، خرابی و ویرانی بخشی از زیرساخت های شبکه ی حمل و نقل اســت. هنگامی که این بحران رخ می دهد، ممکن است درصــدی از خیابان ها و مسیرهای موجود در شبکه ی شهری قابل دسترسی نباشند. این مسئله ی مهم مشکلات زیادی را بر سر راه ارسال و توزیع کالاهای امــدادی از انبارهای محلی به مناطق حادثه دیده ایجاد می کند. همچنین، نظام اطلاعات جغرافیایی می تواند به منزله ی ابزاری برای حصول داده های مبتنی بر زمان واقعی جهت انجام عملیات امدادرسانی در فاز پاسخ، استفاده شود.

یک موضوع مهم در لجستیک امدادرسانی بر خلاف لجستیک تجاری، زمان استاندارد امــدادرســانــی اســت. یک مــدل لجستیک امــدادرســانــی مؤثر و کارا باید با تمرکز بر ارســال و توزیع کالاهای امــدادی مانند آب، غذا و دارو در زمان استاندارد امدادرسانی، موجب کاهش تلفات انسانی شود. علاوه بر این، باید مقادیر کالاهای امدادی ارسالی به نقاط حادثه دیده دقیق باشد و بر اساس میزان کالای مورد نیاز هر انسان بعد از وقــوع بلایای طبیعی که در استاندارد آمــده است، مشخص شود. هرگونه نقض و تجاوز از زمان استاندارد امدادرسانی یا میزان کالاهای امــدادی مورد نیاز، برابر است با افزایش تلفات انسانی. بنابراین باید جریمه ی زیادی برای تقاضاهای برآورده نشده در نظر گرفته شود.

لجستیک حلقه آخر یک زنجیره امدادرسانی تلقی می شود. در عملیات لجستیک امدادرسانی، پاسخ ابتدایی باید در ۷۲ ساعت اولیه پس از وقوع زلزله داده شود. ۱۲ ساعت ابتدایی به منزله زمان استاندارد امدادرسانی شناخته می شود که در این زمان دولت  دولت و سازمان های غیردولتی باید شرایط را ارزیابی و شروع به ارسال و تحویل کالاهای امدادی از مراکز توزیع محلی به نقاط حادثه دیده کنند. هرگونه تجاوز از زمان استاندارد امدادرسانی باعث ایجاد درد و رنج و فقدان افراد حادثه دیده می شود. پس از وقوع زلزله، برخی زیرساخت های آسیب پذیر حمل و نقل مانند خیابان ها، پل ها و تونل ها ممکن است خراب شوند که باید در پیش بینی ها در نظر گرفته شود.

 

در لجستیک امداد رسانی چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

 • تعداد مراکز توزیع محلی
 • محدوده زمانی
 • نوع تحویل
 • ماهیت تقاضا
 • ماهیت زمان حمل
 • ناوگان حمل و نقل
 • ظرفیت ناوگان حمل و نقل
 • هزینه ثابت ناوگان
 • ظرفیت مراکز توزیع
 • هزینه راه اندازی مراکز توزیع
 • زمان استاندارد امدادرسانی

درباره‌ی تیم تولید محتوای لجستیک نیوز

تجارت و اقتصاد کشور در حال گذراندن دوره ای است که میبایست برای موفقیت خود را با علم و تخصص روز دنیا همراه کند. از این رو تیم لجستیک نیوز گرد هم آمدند تا با ارائه مطالب علمی و تخصصی در مورد صنعت لجستیک به تجارت کشور کمک کنند و راهنمای علاقه مندان و فعالان این حوزه باشند. این تیم متشکل از تمام کسانی است که علاوه بر علاقه مندی دارای تجربیات بسیار در این زمینه می باشند.

همچنین ببینید

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

ups شرکت فعال در زمینه عملیات لجستیک ، در جهت بهبود عملیات و افزایش ظرفیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *