خانه / دسته‌بندی نشده / لجستیک معکوس چیست؟

لجستیک معکوس چیست؟

لجستیک معکوس تمام فعالیت های زنجیره تأمین را شامل می شود به صورت معکوس اتفاق می افتد. در لجستیک معکوس مهم ترین اصل این است که بسیاری از مواد که اصطلاحاً غیر قابل استفاده یا فاقد کاربرد برای مصرف کننده هستند، با ارزشند و با اندکی اصلاح و مرمت می توانند مجدداً وارد زنجیره تأمین شوند.

حدود ۵۰ درصد محصولات در طول فرایند ساخت نیاز به دوباره‌کاری و اصلاح دارند که مجموع این بازگشت‌ها، هزینه‌ای را در پی خواهد داشت که با این مواد مرجوعی می‌توان ۱۵۵ هزار قطار را پر از مواد کرد. با دانستن اینکه هزینه پردازش یک محصول مرجوعی ممکن است دو تا سه برابر هزینه حمل‌و نقل بیرونی آن باشد، بیشتر به اهمیت مقوله لجستیک معکوس در صنایع پی می‌بریم.‏از جمله مباحثی که امروزه در حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تأمین صنایع مختلف مطرح است، موضوع «لجستیک معکوس» و «مـدیـریت بـازگشتی ها» است؛ موضوعی که به‌نظر می‌رسد تاکنون در صنایع مختلف کشورمان به آن توجه جدی نشده است.

شرکت های و مؤسسات بسیار زیادی در اروپا ، دریافته اند که به کاربردن استراتژی مصرف مجدد و بسته بندی دوباره کالاهای قابل بازگشت به بهبود سودآوری و کاهش فشارهای محیطی بسیار کمک می کند.

دلایل استفاده از لجستیک معکوس

  • قوانین و مقررات زیست محیطی که شرکت ها را وادارمی کند تا کالاها و محصولات از رده خارج ( زاید) خودشان را جمع آوری نمایند و در رفتار تولیدی آینده خود مراقبت بیشتری کنند.
  • مزایای اقتصادی استفاده از کالاهای عودت داده شده در فرآیند تولید به جای پرداخت هزینه بالای انهدام ضایعات کالای دست دوم و افزایش آگاهی های زیست محیطی مصرف کنندگان.
  • استقبال مصرف کنندگان و مشتریان سیستم لجستیکی از استقرار لجستیک معکوس به دلایلی همچون: احساس امنیت خاطرازسالم بودن کالای مودر تقاضا، ضمانت سیستم برای کالاها و اقلام توزیع شده، تقبل هزینه های ناشی از سالم نبودن کالا از زمان جمع آوری تا توزیع دوباره.
  • احساس ثبات و بقاء بیشتر مشتریان سیستم با استفاده از لجستیک معکوس٫ این ثبات و پایداری به ویژه در گروها های بزرگی از کالاهای برگشتی که مرور زمان از اعتبار و ارزش آنها می کاهد، کاملاً مشهود است

ابعاد لجستیک معکوس

– توزیع:

عمده ترین رکن لجستیک معکوس اجرای مناسب و به هنگام توزیع معکوس است. اصل یکپارچگی سیستم توزیع معکوس با سایر ابعاد آن اهمیت شایان توجهی دارد ، به نحوی که انجام صحیح و درست فعالیت ها و فازهای مختلف توزیع معکوس ارتباط مستقیمی با موفقیت و یا عدم موفقیت یک فرآیند لجستیک معکوس دارد.

– کنترل موجودی و برنامه ریزی تولید:

در لجستیک معکوس برای حفظ تداوم و هماهنگ کردن فعالیت های تولید، توزیع و جلوگیری از توقف عملیات به سبب کمبود موجودی و نیز قابل استفاده نمودن اقلام و کالاهای برگشتی باید خط مشی ها، ‌نظام ها و روش هایی را اتخاذ نمود تا مجموع هزینه های مرتبط با موجودی ها را کاهش دهد.

در لجستیک معکوس برای تفکیک بهتر اقلام برگشتی از حیث قابل استفاده بودن یا نبودن باید انباری را در داخل انبار ، برای « اقلام برگشتی قابل استفاده » و نیز انباری از برای « اقلام برگشتی غیر قابل استفاده » فراهم نمود. سپس با توجه به نوع کالا و اقلام برگشتی و  برحسب درجه بندی مراحل مختلف بهبود مستمر در لجستیک معکوس ، در یکی از مراحل پنجگانه جای داده شود تا در صورت امکان به زنجیره تأمین باز گردد.

– صرفه جویی های اقتصادی:

در بحث صرفه جویی اقتصادی لجستیک معکوس ساختار مجاری توزیع معکوس ، نوع اعضای مجاری توزیع و عملکردهای آنان در این مجاری از اهمیت شایانی برخوردار است. در منابع موجود ، لجستیک معکوس اغلب به توزیع ،‌تولید و کنترل موجودی و صرفه جویی اقتصادی تقسیم می شود که زمینه فناوری اطلاعات را نیز باید به آن اضافه کرد و با دیدگاه یکپارچگی ، آنها را در جهت موفقیت استقرار یک سیستم توزیع معکوس، یکپارچه فرض کرد.

هدف لجستیک معکوس استمرار بهبود و رضایتمندی مصرف کننده است. شرکت ها و سازمان های بزرگ با استفاده از لجستیک معکوس می کوشند تا اعتماد مناسبی را از مصرف کنندگان و مشتریان خودبه وسیله حذف محصولات معیوب خود از زنجیره تأمین کسب کنند.

درباره‌ی تیم تولید محتوای لجستیک نیوز

تجارت و اقتصاد کشور در حال گذراندن دوره ای است که میبایست برای موفقیت خود را با علم و تخصص روز دنیا همراه کند. از این رو تیم لجستیک نیوز گرد هم آمدند تا با ارائه مطالب علمی و تخصصی در مورد صنعت لجستیک به تجارت کشور کمک کنند و راهنمای علاقه مندان و فعالان این حوزه باشند. این تیم متشکل از تمام کسانی است که علاوه بر علاقه مندی دارای تجربیات بسیار در این زمینه می باشند.

همچنین ببینید

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

ups شرکت فعال در زمینه عملیات لجستیک ، در جهت بهبود عملیات و افزایش ظرفیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *