خانه / دسته‌بندی نشده / اهمیت لجستیک در موفقیت فروشگاه های اینترنتی

اهمیت لجستیک در موفقیت فروشگاه های اینترنتی

موضوع تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی همواره در حال گسترش است. صاحبان کسب و کارهای خرده فروشی برای گسترش فعالیت های خود با هدف پیشی گرفتن از رقبا به فکر ایجاد زیرساخت تجارت الکترونیکی برای فروش آنلاین افتاده اند. به این منظور فعالیت خود را در بخش فروشگاه های اینترنتی گسترش می دهند.

علاوه بر موضوعاتی از قبیل ایجاد زیرساخت نرم افزاری و اطلاعاتی، بازاریابی برای جذب مشتری، ایجاد امکان روش های متنوع پرداخت و ایجاد امنیت در این روش ها برای مشتری آنلاین که در راه اندازی و پیشبرد موفق فروشگاه های اینترنتی تاثیرگذار است، موضوع لجستیک و عملیاتی که پس از ثبت سفارش مشتری تا تحویل بسته صورت می گیرد، از جمله موارد مهم تاثیرگذار در سوددهی یک کسب و کار اینترنتی است. از این رو بصورت مختصری به این موضوع می پردازیم.

پرداخت در محل

نقش لجستیک در محبوبیت فروشگاه اینترنتی

به جرات می توان گفت لجستیک پایه و ستون فروشگاه اینترنتی است. مثال های زیادی وجود دارد که در آن ها به خاطر مشکلات لجستیکی در یک فروشگاه اینترنتی، نارضایتی مشتریان زیاد شده و سود شرکت به خاطر افت مشتری به شذت کاهش پیدا کرده است. عکس این موضوع نیز درست است. در یک سیستم لجستیک کارآمد، سفارشات به موقع تحویل داده می شود، تکریم مشتری صورت گرفته و موارد برگشتی به درستی مدیریت می شوند. در این صورت است که مشتری راضی از خرید، دوستان خود را نیز دعوت به خرید از سایت شما خواهد کرد.

درخصوص لجستیک، سه موضوع مهم وجود دارد که باید آنها را همواره در تجارت الکترونیک مد نظر قرار داد:

 

  • سیستم های مدیریت اطلاعات

قسمت اصلی در لجستیک، بخش سیستم های اطلاعاتی و نرم افزار و سخت افزار آن است. این سیستم‌های اطلاعاتی باید بتوانند ارتباط خوبی بین فروشگاه اینترنتی و انبار شما برقرار کنند. هرگاه یک سفارش جدید در سایت ثبت می‌شود، باید اطلاعات آن بطور خودکار برای انبار ارسال گردد، موجودی کالا در نرم‌افزار انبار و دیتابیس سایت بروزرسانی شود، و پس از ارسال سفارش تاییدیه‌ای به سایت داده شود تا اطلاعات حمل سفارش را به اطلاع مشتری برساند.

در بسیاری از موارد، فروش یک سایت تنها از سایت نبوده و از طریق کانال های دیگری (مثلا شبکه های اجتماعی یا بصورت حضوری) صورت می گیرد. در مواردی نیز فروش بصورت just in time بوده موجودی در فروشگاه قرار داشته و در انبار نیست. در این موارد نمایش موجودی درست انبار به شدت به سیستم های اطلاعات لجستیک بستگی خواهد داشت. یک سیستم مدیریت اطلاعات کارآمد همواره بروزرسانی شده و از فروش محصول بدون موجودی توسط سایت جلوگیری می کند. چون یکی از بدترین چیزهایی که به اعتبار سایت لطمه می زند، فروش محصول بدون موجودی در انبار است.

بنابراین، تنها با داشتن سیستم ‌های مدیریت اطلاعات لجستیکی کارآمد است که می‌توانیم ادعا کنیم که تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی ‌مان درست کار می‌کند.

  • انبارداری و بسته بندی

انبارداری در لجستیک، کمی با معنای متعارف این کلمه تفاوت دارد. در لجستیک انبارداری فقط شامل ذخیره سازی کالا نمی شود. در انبارداری لجستیکی فرآیندهایی از قبیل تقسیم بندی فضای انبار، انبارش، جورچینی، کنترل ورود و خروج کالا، کنترل موجودی و … صورت می گیرد. همچنین بعد از ثبت سفارش برای یک محصول، فرایند آماده سازی شامل برداشت، بسته بندی، برچسب زنی و پرینت و الصاق فاکتور سفارش انجام می شود که بسته را آماده ارسال می کند.

پرداخت در محل

  • ارسال

بعد از آماده سازی سفارش ها در انبار، نوبت بخش ارسال است که کار خود را به دستی انجام داده و بسته ها را در آدرس های معین شده توزیع کند. این مرحله آخر در لجستیک است و مسئله زمان (همانطور که همگی مان تجربه کرده ایم) در آن بسیار مهم است. کارآمدی این بخش علاوه بر وجود زیرساخت های لازم در منطقه تحت پوشش، به کارآمدی مراحل قبلی نیز وابسته است. این بخش از لجستیک در تجارت الکترونیک همواره مورد توجه بوده است. زیرا مشتری تنها چیزی که در خرید آنلاین خود بطور ملموس درک می کند نحوه تحویل سفارش است. پس باید توجه ویژه ای به نحوه ارسال و تحویل سفارش داشته باشید.

درباره‌ی تیم تولید محتوای لجستیک نیوز

تجارت و اقتصاد کشور در حال گذراندن دوره ای است که میبایست برای موفقیت خود را با علم و تخصص روز دنیا همراه کند. از این رو تیم لجستیک نیوز گرد هم آمدند تا با ارائه مطالب علمی و تخصصی در مورد صنعت لجستیک به تجارت کشور کمک کنند و راهنمای علاقه مندان و فعالان این حوزه باشند. این تیم متشکل از تمام کسانی است که علاوه بر علاقه مندی دارای تجربیات بسیار در این زمینه می باشند.

همچنین ببینید

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

ups شرکت فعال در زمینه عملیات لجستیک ، در جهت بهبود عملیات و افزایش ظرفیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *