خانه / دسته‌بندی نشده / چرا آمازون برای گرفتن جایگاه والمارت تلاش می کند؟

چرا آمازون برای گرفتن جایگاه والمارت تلاش می کند؟

آیا آمازون فروشگاه های زنجیره ای مشابه والمارت برای خود راه اندازی خواهد کرد؟ آیا این اقدام به خرده فروشی های آنلاین در زمینه قوانین خرید و فروش در آمازون بیشتر کمک خواهد کرد؟

آمازون، پادشاه کسب و کارها !

نقدینگی یعنی پادشاهی!! و در واقع آمازون پادشاه است و نقدینگی روزانه بسیار زیادی دارد. آمازون نه تنها بر حوزه تجارت الکترونیک تسلط دارد، بلکه در هر حوزه کسب و کاری که وارد شود- از سوپر مارکت ها گرفته تا خدمات مبتنی بر وب- می تواند تاثیرگذار باشد. همانگونه که اخیرا وارد بازار دارو نیز شده است!

افرادی که در آمازون هستند ساکت ننشسته اند. آن ها آزمایش و خطا می کنند، و اغلب اوقات شکست می خورند. با وجود محدودیت هایی که در دسترسی به بازار دارند اما نشان داده اند که بسیار صبورند. از همه مهمتر اینکه بسیار حساب شده عمل می کنند.

والمارت در حال تلاش برای تبدیل شدن به آمازون است. با این حال جالب است که آمازون را نیز (با این ویژگی های منحصر به فرد) در حال تلاش برای تبدیل شدن به والمارت میبینیم، اما چرا؟ دلیل این است که با وجود رشد روز افزون تجارت الکترونیک، همچنان ۹۲% فروش خرده فروشی ها در فروشگاه های واقعی (نه در اینترنت) صورت می گیرد. در واقع تجارت الکترونیک بخشی از سهم بازار خرده فروشی سنتی را کسب خواهد کرد ولی جایگزین کامل آن نخواهد بود. مردم به فروش خود در فروشگاه های واقعی ادامه خواهند داد و آمازون این را می داند.

بنابراین دلیل آمازون برای ورود به این بازار منطقی است. و حتما برای این تصمیم خود نام بسیار جالبی قرار خواهد داد، شاید Amazon Life ! این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم:

آینده خرید آنلاین مواد غذایی

دلایلی که نشان می دهد آمازون صرفا به فکر فروش تجارت الکترونیکی نیست !

۱- فروشگاه های آفلاین آمازون : همه می دانیم که آمازون دیگر صرفا در بازی تجارت الکترونیک نیست. این شرکت فروشگاه های کتاب خود را دارد، و در حال حاضر صاحب فروشگاه های مواد غذایی Whole Foods نیز است. همچنین با شرکت Kohl’s (یک فروشگاه زنجیره ای در ایالات متحده) نیز همکاری دارد. این همکاری باعث می شود Kohl’s یک مرکز یا هاب برگشت برای مشتریان آمازون باشد، همچنین محلی برای معرفی و فروش برخی از محصولات آمازون مثل اکو (Echo) باشد.

بنظر می رسد Kohl’s برای آمازون حکم زمین آزمایشی را دارد. برای اینکه آمازون بفهمد آیا مشتریانش تمایل به آمدن به فروشگاه برای خرید محصولاتش دارند یا نه؟ یا اینکه این مراجعت به فروشگاه رفته رفته بیشتر خواهد شد یا در مقدار ثابتی باقی خواهد ماند.

از سویی دیگر شاید دلیل Kohl’s برای این همکاری این باشد که مشتریان آمازون در حین مراجعه به فروشگاه برای خرید از محصولات این شرکت نیز خرید خواهند کرد. اما خود آمازون در حوزه لباس (که Kohl’s در حال فروش آن است) ۱۲ برند دارد.

۲- هزینه های حمل و نقل : هزینه های حمل و نقل همچنان افزایش می یابد و در حاشیه ها مصرف می شود. وجود یک مرکز یا مکان هایی که مصرف کنندگان می توانند سفارشات خود، حتی در همان روز، را جمع آوری و برداشت کنند، هزینه حمل و نقل را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. به گفته سازندگان نرم افزار فروشنده Temando، ۸۲% از خریداران اعلام کرده اند که می خواهند بصورت آنلاین خرید کرده و در فروشگاه جمع آوری و برداشت کنند. در این صورت هزینه پرداخت شده برای برگشتی ها نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. مثل فروش در فروشگاه Kohl’s، مشتریان برگشتی هایشان را به فروشگاه می برند. و طبق نظریه Kohl’s ، مشتریان با مراجعه برای تعویض برگشتی هایشان، محصولات آن ها دیده و خرید خواهند کرد.

همچنین این موضوع که آمازون از برون سپاری کامل حمل و نقل سفارشات آنلاین خود، خودداری کرده است و بخش زیادی از آن را خودش انجام می دهد، باعث وجود فشار زیادی از جانب هزینه عملیات لجستیک خود شده است. یکی از اهداف آمازون از کار در فروشگاه های سنتی شاید همین موضوع باشد.

۳- برندهای مخصوص آمازون : آن ها همچنان می خواهند که فروشندگان بزرگی باشند و به همین دلیل به صورت مداوم در حال گسترش هستند. اولین این حرکت هاراه اندازی دو خط تولید مبلمان با برند متعلق به آمازون بود. با بیش از ۳۰ برند خصوصی، آمازون مشکلی برای کمبود محصولات در فروشگاه خود، مخصوصا در حوزه مد و فشن نخواهد داشت. حدس زده شده که درصد بالایی از برگشتی ها مربوط به پوشاک باشد. و این موضوع که فروشگاه هایی محلی وجود دارد که محلی برای برگشت محصولات توس مشتریان است، هزینه های حمل و نقل برگشتی را به میزان زیادی کاهش می دهد.

۴- نقشی که فروشگاه Whole Foods آمازون بازی می کند : این فروشگاه زنجیره ای در حال حاضر در ۴۰۰ شعبه خود محصول ارائه می دهد ولی اغلب این شعبه ها کوچک هستند. توانایی داشتن برای خرید خوارو بارفروشی ها (حتی برای ارتقای آن) که باشد، یک اقدام برد-برد برای مصرف کننده خواهد بود. زیرا دو طرف ریسمانی را که فروشگاه نقطه وسط آن است، با این خرید حاصل می شود و این به نفع مشتری نیز خواهد بود.

۵- داروخانه آمازون : با این که هنوز مجوز اداره یک داروخانه واقعی را ندارد، اما آمازون قطعا آن را نیز بدست خواهد آورد. مگر اینکه یک زنجیره دارویی را خریداری کند که در این صورت ساختن دارو را نیز شروع می کند (به احتمال زیاد) و مراکز توزیع آن ها را مشابه فروشگاه های Whole Foods و شاید کمی متفاوت تر درست می کند.

۶- انبارداری و پردازش سفارشات آمازون : ادغام عملیات انبارداری و پردازش سفارش آمازون با فروشگاه ها، قدمت نفوذ آن را در معامله با برندها برای استفاده از انبارها و مراکز پردازش محصولات بیشتر می کند. مصرف کنندگان باهوش در همان روز خرید انجام داده و محصول خود را جمع آوری و برداشت کنند و این موضوع ضروریتی را برای برندها ایجاد می کند و آن نگهداری کالایشان هم در انبار و هم در فروشگاه برای حمل و نقل سربع در خریدهای آنلاین است. برندها در این صورت احتمال مجبور به پرداخت هزینه بیشتری به آمازون بابت انبارش خواهند بود.

۷- نمایشگاه محصولات آمازون : البته که مصرف کنندگان عاشق نمایشگاه هستند. عرضه محصولات آمازون در فروشگاه به مانند نمایشگاهی از محصولات آن خواهد بود با این تفاوت که خریداران دیگر بعد از دیدن محصولات نمایشگاه، نیازی به چک کردن قیمت آن در سایت آمازون نخواهند داشت!

آمازون به دنبال کسب و کار والمارت است

تحلیل نهایی :

اطلاعات نشان می دهد که مردمان این قرن، تمایل دارند که برای خرید به فروشگاه ها بروند، گرچه خرید آنلاین بسیار راحت بوده و مهمتر از آن، بدلیل ارزش زمان، امتیاز بالاتری دارد. بسیاری از خرده فروشان روی تجربه خرید مشتری تمرکز نمی کنند ولی این کار آمازون نیست. مطمئنا اگر آمازون فروشگاه های خود را راه اندازی کند، تجربه خرید از آن بسیار لذت بخش خواهد بود.

اگر آمازون کار خرده فروشی آفلاین خود را گسترش دهد، هزینه خدمات آمازون پریم (خدمات ارسال و تحویل دو زوزه رایگان سفارشات عضو پریم) آن نیز کمتر خواهد شد. به این صورت که هزینه تحویل در جیب مشتری باقی می ماند، با این حال مشتری می تواند همان روز ثبت سفارش و خرید، در یکی از مراکز آمازون خرید خود را تحویل بگیرد.

بنابراین، در حالی که می بینیم والمارت با دوندگی در تعقیب آمازون است، بنظر می رسد آمازون بی سروصدا و به آرامی نشانه هایی را دنبال می کند تا شبیه والمارت شود. توانایی ارائه یک خدمات مشتری محور که در آن چه اعضای پرایم (Prime) و چه اعضای عادی (non-Prime) به طور یکسان از خدمات تحویل برخوردار شوند، یک راه رو به جلو برای افزایش وفاداری مشتریان به برند خواهد بود.

خرده فروشی سنتی هنوز نمرده است، فقط باید بهتر انجام شود و ما مطمئنیم که آمازون این را به همه ثابت خواهد کرد.

درباره‌ی تیم تولید محتوای لجستیک نیوز

تجارت و اقتصاد کشور در حال گذراندن دوره ای است که میبایست برای موفقیت خود را با علم و تخصص روز دنیا همراه کند. از این رو تیم لجستیک نیوز گرد هم آمدند تا با ارائه مطالب علمی و تخصصی در مورد صنعت لجستیک به تجارت کشور کمک کنند و راهنمای علاقه مندان و فعالان این حوزه باشند. این تیم متشکل از تمام کسانی است که علاوه بر علاقه مندی دارای تجربیات بسیار در این زمینه می باشند.

همچنین ببینید

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

شرکت لجستیکی ups برنامه های جدید تحویل را معرفی می‌کند

ups شرکت فعال در زمینه عملیات لجستیک ، در جهت بهبود عملیات و افزایش ظرفیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *